محمد ایمانی، فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: بیایید با خوش بینی به اظهارات آقای ظریف در مصاحبه (محرمانه) با “مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری” نگاه کنیم. این طور تصور کنیم که او نکاتی را برای ثبت در تاریخ گفته. یا مثلا آسیب شناسی کرده که چرا برجام اجرا نشد؟ خب ایرادش چیست؟ می شود این تلقی را راستی آزمایی هم کرد. اما چگونه؟!

بنده خدا حق داشته خب! دیده روسیه در اجرای برجام کارشکنی می کند و نمی گذارد تحریم ها برداشته شود، علیه روسیه حرف زده! دیده روس ها در برجام، وعده برداشتن ۷۰۰ تحریم را داده اند؛ اما دولت “اوبامایُف” شان (!)، تحریم های ویزا و آیسا و سیسادا را اعمال کرده و “ترامپُف” شان هم ۱۵۰۰ تحریم جدید اعمال کرده است(!)

کسی که دو سال مذاکره کرده، و وعده تعلیق تحریم ها را در ازای واگذاری انبوه امتیازات خریده، با دیدن این همه عهدشکنی، شاکی می شود خب! حق دارد به روس ها بد و بیراه بگوید و پوتین و لاوروف شان را بنوازد!

اصلا روس ها بودند که حمله ویروسی “استاکس نت”را علیه تاسیسات نطنز ترتیب دادند، دانشمندان هسته ای ما را ترور کردند، و مرتکب خباثت “تحریم های فلج کننده” و “فشار حداکثری” شدند(!)

همان ها، شرکت ها را در صورت تجارت با ایران، تهدید به مجازات می کنند و می گویند می خواهند بدون برداشتن تحریم ها، دوباره به برجامی برگردند که زیر پا گذاشتند! اصلا دولت اوبامایُف در روسیه بود که روحانی و ظریف را سنگ روی یخ کرد و به نامزد آنها برای تصدی نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل در مسکو (!) ویزا نداد.

روس ها بودند که در سفر ظریف به “مونیخ گراد” (!) از دادن یک باک بنزین به هواپیمای او خودداری کردند. آنها بودند که نگذاشتند ایرانی ها حتی بیست ماه پس از برجام، در “لندن گراد” (!) یک حساب بانکی باز کنند و ظریف شاکی شد!

روس ها بودند که همیشه گفتند گزینه نظامی علیه ایران روی میز است(!) آنها فتنه داعش را در سوریه و عراق عَلَم کردند و حمایت اطلاعاتی و نظامی و لجستیک به عمل آوردند. روس ها بودند که سردار سلیمانی را در فرودگاه بغداد ترور کردند(!)

اصلا سلیمانی مقصر بود که با نابودی داعش، جنگ نیابتی را مغلوبه کرد و موجب شد دولت اوبامایُف در مسکو ترش کند و زیر برجام بزند! او مقصر بود که دستکش مخملی روی دست چدنی را باور نکرد و آن قدر کف میدان، مقاومت به خرج داد که نقشه برجام ۲ و ۳ اوبامایُف روس (!) به بن بست خورد…

حالا از فضای این طنز تلخ خارج شویم و یک سوال جدی از آقای ظریف و تیم پخت و پز کننده مصاحبه بپرسیم: برای ثبت تاریخ یا آسیب شناسی روند دیپلماسی مصاحبه می کردید که علیه سردار سلیمانی، برنامه موشکی، راهبرد منطقه ای نظام و همچنین علیه روسیه حرف زدید؟ مرحبا!

ما ساده دلیم و می پذیریم؛ اما به شرط پاسخ به یک سوال مهم: در این هفت ساعت روایت تاریخ و آسیب شناسی، مجالی نبود که چند ثانیه هم از آمریکا و انگلیس و فرانسه و آلمان، به عنوان طراحان تله برجام و ناقضان حقوق ایران انتقاد کنید تا شنونده باور کند بیطرفید و غرض و مرضی ندارید؟!

گویا هدف همچنان، فراموشاندن خیانت های آمریکا و بی کفایتی مدیریت غربگراست. رضوان خدا نثار بنیانگذار حکیم انقلاب (ره) باد که فرمود:

“نباید فراموش کنیم که در جنگ با آمریکا هستیم. ما در جنگ با آمریکا و تفاله‌های آمریکا (هستیم)، این تفاله‌هایی که قالب زدند خودشان را و ما غفلت کردیم، الان هم هستند. باید هر یک از اینها را شناسایی کنید و به دادگاهها معرفی کنید، ننشینید که باز یک جایی را آتش بزنند. اینها می‌خواهند خرابی کنند. کار ندارند به این که کی کشته بشود و کی از بین برود… خط این بود که اصلاً آمریکا منسی [فراموش] بشود. یک دسته شوروی را طرح می‌کردند تا آمریکا منسی بشود… خط این بود که این قضیه مرگ بر آمریکا منسی بشود”.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.