سخنان ظریف

سخنان ظریف گسترش روابط ایران با روسیه را نشانه گرفته

سید مصطفی خوش‌چشم، کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص فایل منسوب به ظریف که توسط شبکه سعودی ایران اینترنشنال منتشر شد گفت: ظاهرا این فایل چند روز قبل برای تعدادی از خبرنگاران خارج از کشور از جمله خبرنگاران شاغل در رسانه‌های ضد انقلاب فرستاده شده بود.

وی ادامه داد: شاید دلیل این کار این بود که پخش آن از اینترنشنال پوشش داده شود، اما مستقیماً برای این شبکه ارسال نشده باشد و شاید هم به این دلیل بود که می‌خواستند حتما از یک رسانه ضد انقلاب پخش شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، خوش‌چشم با بیان اینکه درز موضوع هدفمند بوده تصریح کرد: محتوای مصاحبه چندان به محتوای مصاحبه‌هایی که برای ثبت تاریخ شفاهی انجام می‌شود شباهت نداشت و کاملاً مشخص است که هدف از آن گرم کردن تنور انتخابات توسط اصلاح طلبان و طرفداران مذاکره با غرب بوده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: از سوی دیگر با توجه به عدم توانمندی تیم مذاکراتی در اغنای آمریکا به لغو تحریم‌ها و با ارزیابی اینکه احتمالا پروژه برجام شکست خواهد خورد این گروه به دنبال این باشند که از جو روانی انتشار این فایل استفاده کنند.

وی گفت: به نظر می‌رسد این گروه به دنبال این هستند که به همان شکل که گفته می‌شود مقصر اصلی مشکلات در کشور آمریکایی‌ها هستند در حوزه سیاست خارجی نیز شکست‌ها به گردن دیگری بیفتد و فرافکنی شود.

خوش چشم با اشاره به ارزشمندی گسترش روابط با قدرت‌هایی مثل چین و روسیه در راستای استقلال کشور گفت: اساسا در برهه‌ای که گسترش روابط با قدرت‌هایی مثل چین و روسیه می‌تواند به ایستادگی ایران در برابر تحریم‌های آمریکا کمک کند و بعد از درز اطلاعات معمولی در خصوص قرارداد ایران و چین که باعث یک هیاهو شد تا به این ترتیب جلوی گسترش روابط ایران با چین گرفته شود فایل سخنان ظریف نیز در کاری مشابه سعی می‌کند تا روابط ایران و روسیه را دچار مشکل کند. تا ما نتوانیم مقابل آمریکا بایستیم و مجبور شویم تحت هر شرایطی به خواست آمریکایی‌ها تن دهیم.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تاثیر این اقدام بر سنگینی کار در دولت بعدی گفت: قطعا این مسئولیت دولت بعدی را سنگین‌تر می‌کند تا به بازسازی روابط با بقیه دنیا منهای آمریکا جدی‌تر فکر کند.

وی خاطرنشان کرد: در حقیقت به نظر می‌رسد در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم برخی سیاست مداران به دنبال این هستند که ویرانه‌ای از روابط بین ایران با سایر کشور‌ها را روی دست کشور قرار دهند تا دولت بعدی با چالش‌های فراوانی برای گسترش روابط با سایر کشور‌ها مواجه باشد.

انتهای پیام/