شب گذشته سردار سید محمد حجازی جانشین نیروی قدس سپاه بر اثر عارضه شیمیایی بجا مانده از دوران دفاع پس از طی یک دوره بیماری به شهادت رسید. سردار سید محمد حسین زاده حجازی متولد ۱۳۳۵ در اصفهان، از جمله فرماندهان با سابقه سپاه است که از همان ابتدای تأسیس سپاه، به عضویت آن درآمد.

او در دوران دفاع مقدس مسئولیت‌هایی نظیر ریاست ستاد سپاه منطقه دوم کشوری، جانشینی سپاه منطقه چهار کشور و جانشینی قرارگاه عملیاتی سلمان در جبهه میانی را داشت و پس از آن تا پایان دفاع مقدس به عنوان جانشین قرارگاه عملیاتی قدس سپاه مشغول به خدمت شد.

سردار حجازی فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ارشد مدیریت دولتی از دانشگاه تهران، دانش‌آموخته دکترای دانشکده عالی دفاع ملی در رشته مدیریت استراتژیک و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) است.

پس از پایان دفاع مقدس سردار حجازی معاون هماهنگ‌کننده نیروی مقاومت بسیج شد تا اینکه در سال ۷۶ به فرماندهی این نیرو برگزیده شد و تا سال ۸۶ نیز در این سمت باقی ماند. دوران ۱۰ ساله فرماندهی سردار حجازی در نیروی مقاومت بسیج یکی از بهترین دوران های این نیرو محسوب می شود.

پس از آن با حکم فرماندهی معظم کل قوا، رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ‌کننده فرمانده کل سپاه شد و تا سال ۸۷ در این سمت باقی ماند تا اینکه در سال ۸۷ به سمت جانشین فرمانده کل سپاه برگزیده شد و همزمان جانشین فرمانده سپاه در قرارگاه ثارالله تهران نیز بود.

سردار حجازی در سال ۸۸ به ستاد کل نیروهای مسلح رفت و جایگزین سردار نقدی در معاونت آماد و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح شد.

پس از آن سردار حجازی به فرماندهی سپاه لبنان منصوب شد و تا ۱۳۹۸ در این جایگاه خدمات ویژه ای در راستای تقویت جبهه مقاومت انجام داد. این شهید بزرگوار در جریان جنگ سوریه نیز در کنار شهید سپهبد سلیمانی خدمات تاثیرگذاری را در راستای مبارزه با ترورریسم تکفیری انجام داد.

نقش آفرینی در تقویت حزب الله لبنان و جبهه مقاومت از درخشان ترین نقاط کارنامه این شهید بزرگوار است که موجب شد تا طی سال‌های اخیر صهیونیستها برنامه ترور وی را در دستور کار خود داشته باشند.

پس از شهادت سردار سلیمانی و با پیشنهاد سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه، سردار حجازی در ۳۰ دی ماه سال ۹۸ با حکم سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه به عنوان جانشین نیروی قدس سپاه منصوب شد.

انتهای پیام/