سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، امروز (پنجشنبه)، به مناسبت بزرگداشت سالروز شهادت امام حسین (ع) و یاران ایشان سخنرانی کرد.

دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان سخنرانی خود را ابتدا با عرض تسلیت به پیامر اکرم اسلام (ص)، حضرت امیر مؤمنان (ع)، حضرت فاطمه (س)، امام حسن (ع) وائمه اطهار علیهم السلام آغاز کرد.

رویارویی با رژیم صهیونیستی در رأس اولویت‌های مقاومت است

سید حسن نصرالله سپس به موضوع فلسطین پرداخت و گفت: «عاشورای حسین (ع) پیامی است به تمام شرافتمندان جهان برای ایستادگی در کنار ملت مظلوم فلسطین و مردم این کشور».

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: «رویارویی با رژیم صهیونیستی که فلسطین و بخش‌هایی از اراضی عربی در سوریه و لبنان را غصب کرده است، در صدر اولویت‌های ما قرار دارد. ما شما را به ایستادگی در کنار ملت فلسطین در کرانه باختری، نوار محاصره‌شده غزه و اردوگاه‌های آوارگان و به باز پس گیری حق ملت فلسطین و پس گرفتن سرزمین آن‌ها از نهر تا بحر دعوت می‌کنیم. ما به روزی چشم دوخته‌ایم که اشغالگران صهیونیست سرزمین فلسطین را ترک می‌کنند چرا که این پایان هر اشغالگری و تهاجم است».

سید حسن نصرالله ادامه داد: «در برابر تهدیدهایی که قدس و مقدسات [اسلامی] با آن مواجه است، ما خواهان ایجاد معادله‌ای منطقه‌ای هستیم که از قدس و مقدسات پاسداری کند. ما می‌خواهیم که پاسداری از مقدسات مأموریت تمام محور مقاومت باشد نه فقط فلسطینیان».

تقدیر و تشکر از گروه‌های مقاومت عراق

دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در ادامه اظهار داشت:‌ «ما بار دیگر از گروه‌های عراقی بابت اظهار آمادگی‌شان برای پاسداری از مقدسات فلسطین تشکر می‌کنیم. صهیونیست‌ها به شدت از مقاومت عراق و هرگونه نقش عراق در جنگی بزرگ آینده هراس دارند. همکاری گروه‌های مقاومت در منطقه در کنار مقاومت فلسطین امید آزادسازی فلسطین را بیشتر خواهد کرد».

سید حسن نصرالله افزود: «در عاشورای حسینی، طبیعی است که در صدد رد طرح هژمونی و سلطه‌طلبی آمریکا برآییم. آمریکا در رأس سرکشی‌ها، ظلم‌ها و به بردگی کشاندن‌ها در جهان قرار دارد. بایست نعمت‌های منطقه و تمام آنچه در آن است، به دور از تمام اشکال هیمنه و غارت آمریکا و تنها برای ملت‌های آن باشد. حاکمیت منطقه باید به دست مردمانش باشد و همچنین آب، نفت و خاک این سرزمین‌ها».

دبیرکل حزب‌الله بیان کرد:‌ «در عراق، به برکت خون شهیدان ابو مهندی المهندس و حاج قاسم سلیمانی تصمیم گرفته شده است که نیروهای رزمی آمریکا خاک عراق را تا پایان سال ترک کنند. پس از شکست آمریکا در افغانستان، اکنون چشم‌ها به اشغالگری آمریکا در عراق و سوریه دوخته شده است. تصمیم عراق در خصوص خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور، یک دستاورد بزرگ است. عراقی‌ها باید مسئله مستشاران و نیروهای آموزشی آمریکا را نیز با نگاه به تجربه افغانستان در نظر بگیرند».

سید حسن نصرالله همچنین اضافه کرد: «طرفی که در مواجهه با هرگونه تهدید عراق را ضمانت می‌کند، الحشد الشعبی است بر پایه تقوی تأسیس شده است. الحشدالشعبی جزء بزرگترین تجلی‌ها و نمودهای لبیک به فتوای مرجعیت دینی در نجف بود. باید الحشدالشعبی تقویت شود زیرا این سازمان بخش بزرگی از مسئله ضمانت عراق است».

آمریکا باید سوریه را ترک کند

دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان اظهار داشت: «بهانه آمریکایی‌ها برای باقی ماندن در شمال سوریه کمک به مبارزه با داعش است که این ادعایی واهی و کذب است. دولت‌های منطقه خود برای پایان دادن به پدیده داعش کفایت می‌کنند و به کمک آمریکا نیاز ندارند. نیروهای آمریکایی تقویت داعش را آسان می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا از منطقه‌ای به منطقه دیگر بروند. نیروهای آمریکا باید “شرق فرات” را ترک کنند. هدف آن‌ها از حضور در آنجا سرقت نفت سوریه است. سرنوشت اشغالگران آمریکایی در سوریه ترک خاک این کشور است تا این سرزمین و نفت آن بار دیگر به آغوش سوریه باز گردد».

جنگ آمریکا علیه یمن باید متوقف شود

سید حسن نصرالله در ادامه افزود: «جنگ خصمانه آمریکا و عربستان سعودی علیه یمن باید متوقف شود. آن‌ها نتوانستند در آنجا به اهدافشان دست پیدا کنند. ما بر موضع خود در ایستادگی در کنار ملت مظلوم بحرین نیز تأکید می‌کنیم؛ ملتی که علمای آن‌ها به زندان انداخته می‌شوند. مردم این کشور همواره در صحنه حمایت از فلسطین حاضر بوده‌اند. برای دوست و دشمن بر قدرت مقاومت لبنان، توانمندی و صلابت آن تأکید می‌کنیم. کسی نخواهد توانست قدرت مقاومت لبنان را خدشه دار کند. ما امروز بیش از هر زمان دیگری بر درستی تصمیم، مقاومت و نزدیک شدمان به پیروزی ایمان داریم».

ایران هرگز در امور داخلی لبنان مداخله نکرده است

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به مسائل داخلی لبنان پرداخت و گفت: «برخی در داخل و خارج کشور تلاش دارند ما را مسئول ناکامی‌ها در تشکیل دولت جلوه دهند که این درست نیست. ما همچون دیگر مردم لبنان با تمام امید در انتظار هستیم تا ببینیم دیدارهای پی‌در‌پی میان رئیس‌جمهور و مأمور تشکیل کابینه به کجا خواهد رسید».

سید حسن نصرالله اضافه کرد: «ایران هرگز در تشکیل هیچ دولتی در لبنان مداخله نکرده و مانع آن نشده است بلکه این برخی طرف‌های خارجی هستند که این کار را می‌کنند. به اوضاع معیشتی لبنان باید با جدیت، قاطعیت و بااراده رسیدگی شود. اینکه نیروهای امنیتی میلیون‌ها لیتر بنزین و مازوت کشف کرده‌اند، نشان می‌دهد که این بحران عامدانه است. اگر قدرت حاکم از همان آغاز با قاطعیت و اراده اقدام می‌کرد، امکان حل این بحران وجود داشت. آیا رفتار قدرت حاکم نوعی سوءتدبیر است یا اقدامی عامدانه برای ناامید کردن لبنانی‌هاست؟! نیروهای امنیتی باید این احتکارکنندگان قبیح را به زندان بیندازند تا این خفت متوقف شود. ما همچنین باید از جانفشانی‌های ارتش لبنان و نیروهای امنیتی در خصوص کاهش درد و رنج ملت لبنان تقدیر کنیم. هر گونه تعرض به ارتش لبنان محکوم می‌شود و امری ناشایست است».

کشتی‌های سوخت تا ساعاتی دیگر از ایران به سوی لبنان حرکت می‌کنند

دبیرکل حزب‌الله در ادامه اظهاراتش خبر داد: «من دوست دارم اعلام کنم که کشتی نخست ما که از مبدأ ایران حرکت خواهد کرد، تمام رویه‌ها را طی کرده و به برکت امام حسین (ع) طی چند ساعت آینده به سمت لبنان خواهد آمد. ما در کشتی نخست اولویت را به ماده مازوت دادیم زیرا به شدت مورد نیاز است و زندگی مردم به آن بستگی دارد. پس از این کشتی، کشتی دیگر و کشتی‌های دیگری در راه خواهند بود. از لحظه آغاز حرکت کشتی ایرانی، ما آن را به مثابه خاک لبنان در نظر خواهیم گرفت. ما ذلت مردم‌مان را نمی‌پذیریم».

سید حسن نصرالله افزود: «کسی مرتکب اشتباه به چالش کشیدن ما نشود زیرا این مسئله مرتبط با عزت ملت ماست و ما نمی‌پذیریم که این ملت خوار شوند. ما از امام خامنه‌ای و رئیس‌جمهور ایران به خاطر ایستادگی دائم در کنار ملت لبنان تقدیر می‌کنیم. از ایران تشکر می‌کنیم که همواره در کنار ملت لبنان ایستاده است همانطور که در مقاومت برای آزادسازی خاک ما و ایستادگی در برابر تجاوزها این‌گونه بوده است. به رغم تحریم‌ ایران و فشارهای اعمال‌شده علیه این کشور، آن‌ها هیچگاه از متحدان خود دست نکشیده‌اند و دوستانشان را تنها رها نکرده‌اند. دست بریده‌شده شهید قاسم سلیمانی در فرودگاه عراق خود گواه است که ایران دوستانش را تنها نگذاشته است. ایران طی چهل سال گذشته در امور لبنان مداخله نکرده است. تصمیم‌گیری‌های ما به دست خود ماست. ما ابزار دست کسی و همچون برخی برده دیگران نیستیم».

سفارت آمریکا در بیروت جنگ اقتصادی علیه لبنان را مدیریت می‌کند

دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه حزب‌الله در مسائل داخلی لبنان شتاب‌زده عمل نخواهد کرد، گفت: «آنچه در کشور ما در حال رخ دادن است، یک جنگ اقتصادی است که به نفع اسرائیل است. سفارت آمریکا این جنگ اقتصادی و تبلیغاتی علیه لبنان را مدیریت می‌کند و در پس این اقدامات تحریک‌آمیز قرار دارد. سفارت آمریکا یک نمایندگی دیپلماتیک در لبنان نیست بلکه یک سفارت توطئه‌افکن علیه ملت لبنان است. سفارت شما در بیروت شکست خواهد خورد همانطور که پیشتر متحمل شکست شد. به کسانی که به آمریکایی‌ها و سفارت آن‌ها در بیروت تکیه می‌کنند، می‌گویم که تجربه افغانستان را در نظر بگیرید. به کسانی که به آمریکا‌یی‌ها و سفارت آن‌هادر بیروت تکیه می‌کنند، می‌گویم سگ‌های پلیسی که برای محافظت از آن‌ها استفاده می‌کنند، از شما به آن‌ها نزدیک‌تر هستند».

سید حسن نصرالله در بخش پایانی گفت: «تنها گزینه لبنانی‌ها همکاری و انسجام برای نجات کشورمان است. ما عزم، اراده و قدرت حرکت در این مسیر را از حسین علیه السلام، یارانش و شهدای کربلاء می‌گیریم. کسی مرتکب آزمودن قدرت ما در هر جنگی چه نظامی، اقتصادی یا امنیتی نشود. ما اهل شهادت هستیم و زمانی که در هر نبردی هستیم اسلاممان، آرمانمان، مقدسات و امتمان را رها نمی‌کنیم».

انتهای پیام/