«جوزف ووتل» رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در کنفرانس هفتگی پنتاگون اعلام کرد: دیدارهای مهمی میان مسئولین دولت واشنگتن و «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان صورت گرفته است. وی تصریح کرد: توقع ما از دولت اسلام آباد دو موضوع مهم است آنها باید « آنها باید ارتباط خود را باطالبان کاملا قطع کنند» و «این گروه‌ها را مجبور به مذاکرات صلح نمایند».

این ژنرال آمریکایی اظهار داشت: ما باید به این باور برسیم که جنگجویان طالبان از طریق فرماندهان خود که در پاکستان حضور دارند هدایت نمی‌شوند. ووتل گفت: دولت اسلام آباد باید از اهرم‌های فشار خود علیه طالبان استفاده کند و آنها را به حضور پای میز مذاکره مجبور کند. وی مدعی شد اگر پاکستان بخواهد به راحتی می‌تواند طالبان را به مذاکره مجبور کند و فشارهایی که دولت آمریکا به اسلام آباد وارد می‌کند نیز برای حصول همین مطلب است.

این در حالی است که وزیر خارجه پاکستان طی سفر خود به آمریکا، اتهامات سران این کشور را رد کرده و گفت: ما هیچ دخالتی در جنگ افغانستان نداریم و طالبان تحت کنترل ما نیست. قریشی تاکید کرد: هر کدام از نمایندگان سنا و کنگره آمریکا که تصور می‌کنند پاکستان پناهگاه تروریست‌های فعال در افغانستان است می‌توانند به کشور ما سفر کرده و از نزدیک حقایق را ببینند.

گفتنی است جوزف ووتل در ملاقات با قریشی اذعان کرده بود: پاکستان نقش مهمی در مبارزه با تروریسم دارد و هیچ کشوری نمی‌تواند قربانیان پاکستان در راه مبارزه با تروریسم را نادیده بگیرد. تنش میان پاکستان و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ شدت گرفت و دولت واشنگتن ده‌ها بار مواضع خود در مورد اسلام آباد را تغییر داده است. آمریکا تلاش می‌کند دولت پاکستان را عامل شکست‌های پی درپی خود در افغانستان معرفی کند.

همچنین بخوانید:  احیای شب عاشورا در کربلا در کنار تصویر حاج قاسم

لینک به منبع/