این روزها که بحث جنجالی سیب زمینی‌های سرطان‌زا در استان کرمانشاه داغ شده واکنش های زیادی را در پی داشت، با خودم گفتم یعنی تا حالا مردم از خودشان نپرسیده‌اند چرا طعم و بوی میوه‌ها و محصولات کشاورزی مثل سابق نیست؟ یادم است در مدرسه اگر کسی زنگ تفریح پرتقال یا خیاری را پوست می کند بویش تمام کلاس را در برمی‌گرفت یا اگر کسی نان داغی دستش بود بوی مطبوع آن از فاصله های دور به مشام می‌رسید. اما انگار دیگر کمتر کسی آن طعم و بوها را می‌شنود!

کارشناسان دلایل متعددی را برای این مسئله عنوان کرده‌اند، اما مهمترین عاملی که در میان کارشناسان برجسته شده، استفاده بی‌وریه از سموم و کودهای شیمایی در کشاورزی است. برای بررسی بیشتر این موضوع و وضعیت زمین‌های زراعی در استان کرمانشاه با خانم «فاطمه آتش پیکر» مسئول آزمایشگاه شرکت تحقیقات زراعی غرب کارخانه قند بیستون گفت‌وگویی داشته‌ایم.

مسؤولین  به میزان مصرف کودهای شیمایی توجهی ندارد

او از مصرف بی رویه سموم و کودهای شیمایی در ایران صحبت کرد و گفت که درست است مصرف کودهای شیمایی موجب افزایش عملکرد محصولات کشاورزی گردیده اما استفاده بی رویه از آنها باعث از بین رفتن تعادل متوازن عناصر ضروری در خاک، اختلال در حلالیت و جذب عناصر غذایی، آلودگی رودخانه ها و آبهای زیر زمینی شده است و  متاسفانه در تجارت جهانی اکثر کشورهای جهان سوم از جمله ایران به میزان عناصرسمی همراه کود توجهی ندارند، بالا بودن عناصر سمی باعث بروز مشکلاتی مانند تراکم نیترات‌ها در خاک های زراعی و آلودگی محیط زیست می‌گردد.

همچنین بخوانید:  کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان خرج بدهی بانکی برخی سلبریتی‌ها شد!

فاطمه آتش پیکر ادامه داد ؛در ترکیب کودهای فسفاته عنصر بسیار سمی «کادمیم» وجود دارد که برای سلامت انسان و دام خطرناک است این عنصر صدها سال در خاک باقی می ماند، گیاهان فسفات و کادمیم همراه آن را با سرعت ار خاک جذب می کنند و انسان و دام با خوردن گیاه آلوده کادمیم را وارد بدن خود کنند؛ کادمیوم ممکن است موجب بیماری های تنفسی،گوارشی، کلیوی، استخوانی و سرطانی در انسان شود.

وی تاکید کرد افزایش بی‌رویه استفاده از سم‌های مختلف و کودهای شیمایی در سالهای اخیربه  یک تهدید جدی برای آب و خاک و سلامت غذایی تبدیل شده است و لازم است در این زمینه مسئولین و کارشناسان و کشاورزان با برنامه‌های مناسب فرهنگ استفاده صحیح از این مواد را  رواج دهند، کاری که در مرکز تحقیقات زراعی غرب کارخانه قند بیستون  برای چغندرکاران انجام می‌شود، آزمون خاک و طبق آزمون خاک کمبودهای خاک مشخص و طبق تعرفه های استاندارد میزان کود مصرفی مشخص است.

آتش پیکر ضمن اشاره به راهکار دیگر بیان کرد که محصولات را به سمت رشد کیفی سوق دهیم نه کمی،  به محصولات ارگانیک توجه خاص داشته باشیم متاسفانه اینجا هر چقدر تناژ و تولید کمی بیشتر باشد کشاورز تشویقی هم می‌گیرد در حالی که در کشوری مثل انگلستان تولید گندم در هکتار حدود ۷/۵ تن تثبیت شده است و تولید بیشتر از آن را وزارت کشاورزی صرفا به خاطر مسائل محیط زیستی ممنوع کرده است.

بهتر است که این فرصت و آگاهی  را برای کشاورزی استان غنیمت شمرده و جلسات و آموزش‌های لازم برای کشاورزان جهت تولید محصول ارگانیک و با کیفیت را برگزار کنیم و با برنامه ریزی درست به‌عنوان اولین استان در کشور باشیم که به سمت کشاورزی نوین و ارگانیک قدم‌های مثبت برداریم که هم به حفظ محیط زیست هم خاک و هم آب و هم سلامت غذایی استان خدمت بزرگی خواهد بود. وی در پایان تصریح کرد حتی در صادرات محصولات ارگانیگ  نیز می‌توانیم پیشرو باشیم چرا که بخش کشاورزی در فرایند توسعه اقتصادی نقش خود را به صورت تکیه گاه مهم امنیت غذایی وحیات اقتصادی کشور ایفا می‌کند

همچنین بخوانید:  وُداد، سفیر خوشگل دوستی

لینک به منبع/