رئیس‌جمهور روسیه گفت: تحریم‌های آمریکا علیه روسیه این کشور را مجبور کرده دنبال ارزهای دیگر در مبادلات تجاری خود به جای دلار برود تا بتواند امنیت اقتصاد خود را تأمین کند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: تحریم‌های آمریکا مسکو را مجبور کرده است تا برای مبادلات تجاری خود به دنبال ارزهای جایگزین دلار برود تا بتواند امنیت اقتصادی خود را تضمین کند.

پوتین طی نشستی در شهر سوچی روسیه گفت: ما در حال رفتن به سمت حذف دلار از اقتصاد خود هستیم. ما این کار را فقط به خاطر تضعیف دلار انجام نمی‌دهیم بلکه ما می خواهیم امنیت خود را تامین کنیم در حال حاضر ما با تحریم‌ها روبرو هستیم و این تحریم‌ها امکان مبادله با دلار را برای ما فراهم نمی‌کنند.

پوتین ادامه داد: جایگزین دلار برای روسیه می‌تواند سبب متشکل از چند ارز بین‌المللی باشد و ابزار این کار در حال ایجاد توسط کشورهای عضو بریکس است.  وی گفت:  اگر چنین ابزاری ایجاد شود حذف دلار امکان‌پذیر خواهد شد و زمانی که این ابزار به طور کامل شکل بگیرد دوران سختی برای دلار خواهد بود.

رئیس جمهور روسیه می‌گوید آمریکا درحال مجبور کردن برخی کشورها به کنار گذاشتن دلار از مبادلات بین‌المللی است. وی می‌گوید این یک اشتباه بزرگ توسط یک امپراطوری است و دوستان آمریکایی ما در حال تضعیف اعتماد به دلار به عنوان یک ارز مستقل هستند.  پوتین ادامه داد: کشورهای اروپایی می‌خواهند به مبادله با ایران ادامه دهند آنها معتقدند که تهران توافق هسته‌ای را نقض نکرده است. به همین خاطر یک نظام پرداخت به عنوان جایگزین سوئیفت توسط این کشورها برای ادامه تعامل با تهران در حال شکل‌گیری است.

همچنین بخوانید:  توقعات آمریکا از دولت جدید پاکستان چیست؟

لینک به منبع/