نخستین کنگره صهیونیسم با حضور هرتزل در ۲۹ اوت ۱۸۹۷ در شهر بال (سوئیس) بر پا شد و برای اولین بار نمایندگان یهودیان از سراسر جهان در آن شرکت کردند. از همین زمان سازمان صهیونیسم جهانی پدیدار شد و ثروتمندان یهود در سراسر جهان میلیاردها دلار در این راه سرمایه‌گذاری کردند. نخستین توجه صهیونیستها به وسائل ارتباط جمعی معطوف شد و به تدریج بسیاری از رجال سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف به مدد روشها و شیوه‌های گوناگون با نظرات صهیونیستها همراه شدند. صهیونیستها بر اساس نظریه هرتزل به زودی در رهبری بسیاری از احزاب جهان به ویژه احزاب چپ روسیه نفوذ کردند. در مراحل بعد، یهودیان موفق شدند سایر احزاب چپ اروپا و همچنین کنگره آمریکا را تحت نفوذ خود درآورند. آنها با سلطه بر رسانه‌های گروهی آمریکا چنان قدرتی یافتند که توانستند در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز نفوذ کنند.

صدور اعلامیه مشهور «بالفور» وزیر خارجه انگلستان در سال ۱۹۱۷ به قدرت‌یابی روزافزون صهیونیسم انجامید بالفور زیر نفوذ یهودیان مقتدری چون «بارون روچیلد» اعلامیه آزادی مهاجرت یهودیان به فلسطین را منتشر کرد و در این راه بسیار کوشید. سازمان جهانی صهیونیسم با بهره‌گیری از مظلوم‌نمایی و تحت شعار «عشق به صهیون» از یهودیان سراسر جهان خواست به فلسطین بروند و از طریق تملک زمینهای اعراب این سرزمین را از چنگ آنان به در آورند. هرتزل در سایه اقدامات گسترده خود کنگره یهودیان را به پارلمان جهانی یهود تبدیل کرد و رهبری آن را در دست گرفت. هرتزل و همکاران او به یک سلسله اقدامهای سیاسی دست زدند. از جمله با سلطان عبد‌الحمید امپراطور عثمانی وارد مذاکره شدند و از طریق ثروتمندان بزرگ صهیونیست با سیاستمداران درجه اول جهان به داد و ستد سیاسی و مالی پرداختند.

همچنین بخوانید:  آمریکا به شهروندان خود هم رحم نکرده است!

سازمان جهانی صهیونیسم موفق شد از طریق نفوذ در دولت انگلستان حمایت آن دولت را به سوی خود جلب کند. صدور اعلامیه بالفور نه تنها به اهداف امپراطوری انگلستان در تضعیف دولت عثمانی یاری می‌رساند، بلکه رضایت صهیونیستها را نیز در پی می‌آورد. در سال ۱۹۲۹ از مجموع جمعیت فلسطین فقط ۱۵ درصد یهودی بودند. در همین سالها فلسطین که تحت‌الحمایه انگلستان بود هر روز شاهد صحنه‌های برخورد اعراب و یهودیان بود. صهیونیستها به کمک پولهای هنگفتی که ثروتمندان یهود در جهان به ویژه آمریکا در اختیار آنها می‌گذاشتند سرزمین‌های ‌زیادی را از اعراب فلسطینی خریداری کردند. این امر نگرانی شدیدی در جهان عرب به وجود آورده بود. از سوی دیگر به علت بحران اروپا سیل مهاجران یهود به فلسطین توسعه‌ای شگفت‌آور یافت و یهودیان فلسطین ۳۰ درصد افزایش یافتند. با این حال انگلیسی‌ها از خشم اعراب نگران شده و می‌ترسیدند منافع آنها در کشورهای عرب خاورمیانه به خطر افتد.

در همین ایام صهیونیستها دو سازمان تروریستی به نامهای «اشترن» و «ایرگون» تأسیس کردند. این دو سازمان اغلب هتلهای بزرگ و مراکز حساس فلسطین را منفجر می‌کردند.
در سال ۱۹۴۷ انگلستان ناتوانی خود را در اداره فلسطین به سازمان ملل اعلام کرد. در ماه نوامبر همان سال مجمع عمومی سازمان ملل فلسطین را به یک دولت عرب با ۱۱۵۰۰ کیلومتر مربع و یک دولت یهود با ۱۴۱۰۰ کیلومتر مربع تقسیم کرد و اداره بیت‌المقدس را به یک سازمان جهانی واگذار کرد. در ۱۴ مه ۱۹۴۸ به محض خروج نیروهای انگلیسی از فلسطین، صهیونیستها تأسیس ‌دولت اسرائیل را بر اساس نظریه هرتزل اعلام کردند و بلافاصله آمریکا و شوروی آن را به رسمیت شناختند.
طی قرن بیستم سیاست توسعه طلبی اسرائیل به شدت ادامه یافت و در چهار جنگ اعراب و اسرائیل صدها هزار نفر قربانی جنایات آنها شدند.
بدین ترتیب هرتزل نظریه‌ای را بنیان نهاد که هنوز پس از یک قرن خاور میانه در آتش مکتب او می‌سوزد. هرتزل روز سوم ژوئیه ۱۹۰۴ در ۴۴ سالگی درگذشت.
لینک منبع

همچنین بخوانید:  محمد بن سلمان و پایان حکومت سعودی‌ها