نادر طالب زاده مجری و تهیه کننده برنامه عصر شبکه افق و از کارشناسان حوزه بین الملل در گفتگوی زنده با صفحه اینستاگرامی خبرگزاری تسنیم، در خصوص انفجار مهیب بیروت در روزهای گذشته و تحلیل محققان در خصوص چگونگی رخ دادن این اتفاق توضیحاتی را ارائه داد که در ادامه می‌خوانید.

انفجاری که روز سه شنبه هفته قبل در لبنان افتاد حواشی زیادی داشت و اظهار نظرهای زیادی هم درباره آن شد. بعضی از مخالفان حزب الله آن را متهم ماجرا دانستند که البته سیدحسن نصرالله آن را رد کرد و عده‌ای هم انگشت اتهام را به سیت امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها گرفتند. البته دولت لبنان هنوز در حال واکاوی ماجراست و علت اولیه آن را هم تا این لحظه یک موضوع غیرامنیتی و حادثه عنوان کرده است. اما عده ای از کارشناسان مثل شما این حادثه را مشکوک دانستند، شما برچه اساسی می گویید این موضوع مشکوک است؟

طالب زاده: اینکه تعبیر کنیم که انفجار رخ داده در بیروت یک انفجار براثر مخزن آمونیاک و نیترات هست یک تفسیر است و سیدحسن نصرالله نیز دو شب گذشته اعلام کرد ارتش لبنان برای تحقیقات بیشتر موضوع باید وارد عمل شود. همزمان با این اتفاق در امریکا سایت “وترنز تودی” مشغول به کاری شد که من احساس کردم باید در ایران هم منعکس شود و رسانه ها نباید سکوت کنند. این گروه کارشناسانی هستند که روی این موضوع کار کردند و گلدن داف سردبیر آنجاست و به عقیده من سکوت کردن در خصوص این ماجرا معنایی ندارد.

ما در دوران پسا یازده سپتامبر به سر می بریم و همه حوادث ۱۱ سپتامبر را هم دیده ایم این حادثه اتفاق افتاد و فردایش به افغانستان حمله کردند و بعد از آن هزاران پایگاه در عراق زدند. سه ساختمان پایین امد اما کسی نپرسید چگونه این همه چاشنی کار گذاشته شده بود. بن لادن همان موقع گفت من دخالتی در این موضوع نداشتم. پس ما با حقه بازی ۱۱ سپتامبر که به واسطه آن منطقه را اشغال کردند آشنا هستیم.

وقتی انفجار بیروت رخ داد، یک قارچ سفید رنگ دیده شد مثل یک انفجار اتمی، هزاران ساختمان همزمان تخریب شد، ۶ متر سنگ کنده شد. کدام انبار آمونیاک و نیتراتی می تواند ۶ متر سنگ را جابجا و بلند کند؟ بندر بیروت کلا روی سنگ ساخته شده است.

گُردنِ داف گزارشی می دهد که موشک اول دریا به دریا بوده و به محل اصابت کرده است و زمانی که همه دوربین ها روشن است و منطقه را می بینند، بلافاصله بعد از مدت کمی انفجار بعدی رخ می دهد و ما آن قارچ سفید رنگ را می بینیم. انفجاری که رادیو اکتیوی بودن آن را ایتالیایی ها ثبت کردند و در گزارش گُردنِ داف نیز موجود است. شرق مدیترانه رادیو اکتیوی شده. چه کسی می خواهد این را انکار کند؟ بلافاصله رئیس جمهور فرانسه اظهار کرد انفجار براثر انبارهاست و سهل انگاری موجب این اتفاق شده است اما هیچ کس توجه نمی کند که یکی از مقامات اسرائیلی گفته بود ما زیرساخت های لبنان را خواهیم زد. این افنجار به صورتی بود که کسی همچنین تجربه ای نداشته و هیچ انفجار امونیاک نیتراتی که مثل کود است نمی تواند آتشی درست کند که سنگ را بکند و به همین خاطر این انفجار قطعا هسته ای بوده است.

همچنین بخوانید:  هشدار چین به آمریکا

بخشی از مقاله گُردنِ داف ترجمه شده و در برنامه عصر شبکه افق پخش خواهد شد و بخش دیگر آن را به شما می دهم که در تسنیم منتشر کنید. در این گزارش موشک اول دریا به دریا بوده و موشک دوم به طول ۹ متر و قدرت تخریب مشخص شلیک شده است و اصابت آن توسط افراد ثبت و دیده شده است.

پس اینکه ما امروز حزب الله را تنها بگذاریم و بگوییم انفجار براثر یک انبار امونیاک و نیترات بوده، کافی نیست. گلدن داف در گزارش خود اشاره می کند به افرادی که در این مسیر کمک کرده اند از جمله یکی از کارشناسان انرژی هسته ای ایتالیا و همچنین دولت ایتالیا با گراف هایی که از رادیواکتیوی شدن شرق مدیترانه منتشر کرده است اما تا این لحظه کسی از این مسئله سخن نگفته به همین خاطر این مقالات باید تفسیر و ترجمه شوند.

موشک دومی که شلیک شده، احتمالا از یک هواپیمای اف ۱۶ بوده موشکی که تاکیتکال و هدایت شونده و هسته ای است و در تمامی تصاویر دیده می شود؛ این تصاویر هیچکدام قلابی نیست و همگی تست شده اند. من هم وقتی دیدم در این خصوص سکوت شده، در برنامه چند شب پیش شبکه افق اشاره ای به گزارش »وی پی» و موشک دلیله کردم و به عقیده من در رسانه ها فرقی نمی کند افق، عصر یا تسنیم باید در این خصوص اطلاع رسانی صورت گیرد.

از جمله افراد دیگری که در این خصوص صحبت کرده اند تیری میسان است که در سایت وولتر می گوید: این انفجار یک کار اسرائیلی بود. اولین کسی که ماجرای ۱۱ سپتامبر را در جهان افشاگری کرد خود این شخص (میسان) بود. ما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم و همه فشارها روی حزب الله باشد و کسی کاری نکند و نسبت به حرف ماکرون که گفته ماجرا انفجار انبار بوده و کسی تعقیب نکند و در خیابانهای بیروت قدم می زند و برای لبنان شرط می گذارد حس جوک بودن دارم چون حرفهایش بیشتر شبیه جوک است یا ایشان در دوران قرون وسطی زندگی می کند یا حقایق را دست کم گرفته است و ما امروز از این بچه لوسهای رئیس جمهور در دنیا کم نداریم و باید در مقابل انها ایستاد.

تسنیم: شما اشاره کردید به دود سفید قارچ شکلی که به خاطر انفجار بوجود آمد. بعضی ها گفتند این براثر ذرات آب دریا بوده یا شما اشاره به بحث هواپیما کردید خوب بعضی اخبار هم به حضور هواپیمای اسرائیلی در همان زمان اشاره کردند. هواپیماهای شناسایی الکترونیک اسرائیل آن اطراف بودند. بیشتر بفرمایید در خصوص اسنادی که شما و آقای گُردنِ داف در اختیار دارید که این اسناد چه هستند و بعضی می گویند موشک های داخل عکسها ساختگی است در این خصوص چه نظری دارید.

همچنین بخوانید:  مبلغ پاکستانی:اربعین جلوه کشتی نجات امام حسین(ع) است

طالب زاده: من بخشی از ترجمه مصاحبه اقای گُردنِ داف را برای شما می خوانم. او می گوید: “سلام من گُردنِ داف هستم سردبیر وترنز تودی. کمتر از یک ساعت پس از انفجار مرموز در بیروت یک ژنرال و مقام ارشد بازنشسته وزارت دفاع لبنان با من تماس گرفت و گفت اسنادی دارم که ثابت می کند اسرائیل به لبنان حمله کرده است و انباری که منفجر شد مورد اصابت موشکی قرار گرفت که از دریا شلیک شده بود.

به اعتقاد او پس از آتش سوزی، یک فروند اف ۱۶ یک موشک بزرگتر ازن نوع هسته ای تاکتیکی به انبار شلیک کرده است. پس از آن برای من ویدیویی ارسال کردند که توانستم فریم هایی را تحلیل کنیم. شیئی در این فیلم تشخیص می دهیم که به نظر می اید موشکی باشد که به سمت انبار می آید. با توجه به روشنایی روز تشخیص ها این است که یک موشک هدایت پذیر بوده از نظر ویرایش ویدیویی نیز بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ویدیوها دستکاری نشده است. تصویر پیکسلی خود موشک نیز کاملا بی نقص بوده و به نظر می آید بین آتش سوزی اول و دوم فاصله قابل توجهی وجود داشته است.

شماری از افراد توانسته اند این حادثه را فیلمبرداری کنند از جمله فیلمبرداری مادون قرمز، این ویدیوها را نیز تحلیل و بررسی کردیم تو انستیم به تصویری واضح از چیزی برسیم که ظاهرا یک موشک سطح به سطح اسرائیلی با بیش از ۹ متر طول است. همزمان به تحقیقات درباره این مسئله گزارشی منتشر کردیم که حدود ۳۰۰ هزار بازدیدکننده داشت این آمار بازدید برای وبسایتی که فیس بوک و گوگل آن را بایکوت کرده اند.

در تحقیقات بعدی، گزارش دولت ایتالیا نیز مورد بررسی قرار گرفت آنها نیز به این قطعیت رسیده اند که سلاح هسته ای تاکتیکی استفاده شده است و لبنان مورد حمله قرار گرفته است و من اسنادم را در اختیار یکی از محققان آژانس بین المللی اتمی قرار دادم. او متخصص فیزیک ذرات در دانشگاه کالیفرنیا و بازرس هسته ای و طراح سابق سلاح های اتمی در وزارت انرژی امریکاست او هم ویدیوها را بررسی کرد و گفت آنچه رخ داده یک انفجار هسته ای بوده است.

تخمین او این بود که قدرت این سلاح معادل حدود ۶ هزار تن تی ان تی بوده است.

همچنین بخوانید:  تعداد آوارگان سوری در لبنان یک میلیون و 300 هزار نفر

رئیس جمهور لبنان خودش برای اولین بار می گوید این یک حمله بوده و ژنرالهای آنها اسم موشک دلیله را می آورند. عده ای روایت انبار را مدام مطرح می کنند و این روایتی است که رئیس جمهور فرانسه خیلی دوست دارد! چرا کسی روی روایتهای دیگر کار نمی کند؟ چرا بلافصله گوگل و فیس بوک تمامی تصاویر را سانسور کردند؟ و از همه مهمتر چه چیزی می تواند ۶ متر سنگ را از جا بکند.

تسنیم: با توجه به اتفاقاتی که در سطح بیروت در جریان است و اینکه مکرون به پانجا می‌آید و آن اظهار نظرها را می کند. به نظر شما چه کسانی و با چه هدف مشخصی چنین کاری کردند؟

طالب زاده: ببینید وقتی این اتفاق افتاد تعدادی را دستگیر کردند که در بین آنها ۱۳ نفر قاچاقچی و باقی همجنس باز بودند و این یک صحنه فکاهی است که مثلا دارند مبارزه می کنند. این که ما در ایران در مورد روایت های دیگری که روی آنها تحقیق صورت گرفته سکوت کنیم به دشمن پررو مجال ماندن در صحنه را می دهیم. در واقع اخبار ایران و منتشر کردن اخبار جهانی مهم است. حزب‌الله آنقدر قدرت دارد و متین و ساکت است که اعلام کرده ارتش لبنان تحقیقات خود را انجام دهد ما در رسانه و ایران چه وظیفه ای داریم؟

آنها شاید به منابع بین المللی دسترسی نداشته باشند اما خیلی ها الان به کلک های موساد و سی آی ای آگاهند و به این بالانسی که در خاورمیانه به واسطه حزب الله از بین رفته و تعادل بهم ریخته و قدرتی در صحنه هست واقفند. آنها منتظر فرصتی هستند که حزب الله را ضعیف کنند و معلوم است که می آیند و چنین کاری را با شرق بیروت می کنند.

همه این کارها برای ترساندن لبنان است اما شوخی ماکرون هم خیلی بامزه بود و اینکه خط ونشان بکشد و در خیابانهای لبنان دولت تعیین می کند و دستور انحلال پارلمان را می دهد در واقع اینجاست که باید با گُردنِ داف، تیری میسون و دیگران در دهانش زد و کسانی که ثابت کردند چه اتفاقی افتاده تا این دلقک از این حرفها نزند.

تسنیم: خیلی ممنون هستیم جناب آقای طالب زاده که در این گفتگو شرکت کردید. ما به عنوان خبرگزاری تسنیم مستقلا موضعی درباره این اتفاقات و موضوعات مطرح شده نداریم و منتظر هستیم تا اطلاعات بیشتر منتشر و مورد برسی قرار بگیرد؛ خصوصا اینکه همانطور که در ابتدای گفتگو هم عرض کردیم، دولت لبنان در حل واکاوی مسئله است و آنها علت اولیه را یک حادثه اعلام کردند.