بدنبال سخنرانی حکیمانه رهبر گرانقدر جمهوری اسلامی ایران، در روز میلاد امام مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف که بر نگاه راهبردی در زمینه استقرار عدالت فراگیر و همه جانبه مهدوی در سطح جهانی  تاکید داشتند، حجت الاسلام سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی پیامی برای رهبران دینی و اجتماعی جهان بر ضرورت بازنگری در ارزش های مرتبط با زندگی و استقرار عدالت در سطوح مختلف تاکید کرد.

متن این پیام به شرح ذیل است: 

رهبران محترم ادیان بزرگ الهی و روسای گرامی پویش های مهم اجتماعی جهان
با سلام و آرزوی سلامتی برای شما

 این روزها، ایام تاسف باری برای جامعه بشری است. بیماری وسیع انسان ها و کشته شدن آنها تحت تاثیر ویروس کووید-۱۹، انتظار بیماری یا مرگ، خانه نشینی، آوارگی کنار بیمارستان ها، قرنطینه شدن در شهرها و توقف سفرها و دیدارها و هر نوع اجتماع انسانی و حتی قدم گذاشتن در طبیعت و کمبود غذا و امکانات درمانی نشان از یک بلای عمومی برای همه جامعه بشری است.

دیدن و شنیدن غم و ناراحتی دیگران بسیار ناراحت کننده و تلخ است و دل هر انسانی را متوجه خدا می کند تا برای همه انسان های مبتلا، فرقی نمی کند به چه جغرافیایی تعلق دارند، دعا کند و آرزوی صلح و آرامش برای آنها داشته باشد و با همه توان برای کمک به هم نوعان قیام کند.

روزگار کرونا یادآور ظلم های نظام سلطه و نظام سرمایه داری است که منجر به گرسنگی و نابرابری اجتماعی و ظلم فراگیر به جامعه انسانی شده است.

این روزها، چهره دیگری از بلاهای ساخته شده بشری در شکل جنگ، تحریم و کشتارهای جمعی یادآوری می شود. همچنین روزگار کرونا یادآور ظلم های نظام سلطه و نظام سرمایه داری است که منجر به گرسنگی و نابرابری اجتماعی و ظلم فراگیر به جامعه انسانی شده است.

دوستان گرامی

دور شدن از خدا و قوانین الهی و عدالت ترسیم شده توسط پیامبران، روزگار ما را قبل از کرونا، کرونا زده کرده بود. کرونای فکری برخاسته از ذهن های بیمار، سالهاست که موجب استعمار، تخریب، تبعیض اجتماعی و آزار دیگران می شود و یک نوع فرهنگ دیگرآزاری را فراگیر کرده است.

همچنین بخوانید:  بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ در یکی از اصلی‌ترین اعضای FATF

 بعد از جنگ جهانی اول و دوم که میلیون ها نظامی و مردم عادی کشته شدند، انتظار می رفت عبرت های بزرگ برای جامعه بشری بوجود آمده باشد، ولی تولید و فروش سلاح های کشتار جمعی، کلاهک هسته ای بدون توقف ادامه پیدا کرد و این در حالیست که اگر این کلاهک ها با هم منفجر شوند زمستان خاکستری با دمای منهای ۵۰ درجه بوجود می آید که نه تنها همه انسان ها بلکه همه موجودات از بین خواهند رفت، ادامه پیدا کرد. 

تجارت جنگ، تجارت انسان، ربا و قمار و استثمار ۹۹ درصد از جامعه بشری توسط یک درصد از آنها، کرونای محسوس زندگی انسان هاست و کرونای کووید-۱۹، امروز فضایی را به وجود آورده که دیگر دوران خطرزایی یک سویه و خطرسازی از راه دور را به پایان رسانده است و قانون سرایت و این واقعیت که همه سوار بر یک کشتی هستیم را محسوس ساخته است.

فضای کرونا این امر را محسوس کرد که در مواجهه با خطر بین شمال و جنوب فرقی نیست، بین مسلمان، مسیحی و یهودی و پیروان سایر ادیان تفاوتی وجود ندارد. کرونا، برای همه و همه  خطر زا شده است و آنها را به خود قرنطینگی وادار کرده و همه را مجبور به تنهایی و  تامل در مورد خود، دیگری و جهان امروز و جهان پس از مرگ کرده است.

کرونای کووید-۱۹، امروز فضایی را به وجود آورده که دیگر دوران خطرزایی یک سویه و خطرسازی از راه دور را به پایان رسانده است و قانون سرایت و این واقعیت که همه سوار بر یک کشتی هستیم را محسوس ساخته است

عالیجنابان، رهبران دینی و  فعالان اجتماعی

امروز اولویت اول همه ما حمایت از مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ و حمایت جهانی از یکدیگر است. این فرمان مشترک همه انبیای الهی است که اولا در خطاب های الهی، همه مردم و همه مومنان را قطع نظر از قومیت، نژاد و ملیت مورد خطاب قرار می دهد.

همچنین بخوانید:  افشای اسناد تولید و انتشار ویروس کرونا توسط امریکا

ثانیا، این پیام همه انبیای الهی و پیامبر گرامی اسلام است که آنچه را بر خود می پسندی بر دیگران بپسند و آنچه را بر خود نمی پسندی بر دیگران روا مدار. لذا لازم است، همه ی توان علمی و تخصصی ملت ها به تشخیص بیماری، یافتن واکسن برای پیشگیری  و داروی مناسب برای درمان اختصاص  پیدا کند. امروز نیازمندیم، همه جامعه بشری، ذخیره غذایی، بهداشتی و درمانی خود را  به اشتراک بگذارند.

و امروز، شاهد عمل به آن کلام بلند و بزرگ امام علی علیه السلام خطاب به فرماندار خود باشیم که فرمود ای مالک! دلت را پر کن از محبت مردم، چون مردم یا هم نوعان تو هستند یا برادران دینی تو. تحت تعالیم مشترک ادیان الهی به وضوح یافته ایم که اول همسایه و سپس اهل خانه، و فرموده حضرت عیسی علیه السلام بر همین معنا تاکید می کند که آنچه را برای خود دوست داری برای همسایه ات دوست داشته باشد (انجیل متیو، ۲۲:۳۹).

 به هر حال کرونا یک مسئله جهانی است و تشخیص، یافتن واکسن و درمان آن در گروه همکاری جهانی است و رهیدن از کرونای فکری و ذهن های بیمار مستلزم اصلاح جهانی و تغییر اساسی در نگراش به خدا، انسان و جهان است.

کرونا یک مسئله جهانی است و تشخیص، یافتن واکسن و درمان آن در گروه همکاری جهانی است و رهیدن از کرونای فکری و ذهن های بیمار مستلزم اصلاح جهانی و تغییر اساسی در نگراش به خدا، انسان و جهان است

عزیزان، دردمندان و صلح طلبان جهان

امروز لازم است، جامعه بشری به‌خاطر همراهی با ظالم، سکوت در برابر نظام سلطه، یا تجهیز کردن نظام ظالمانه از طریق علم و فنآوری و سرمایه گذاری های مالی و کوتاهی نسبت به جامعه انسانی در پیشگاه خدا استغفار کند و درک کند که انسان علی رغم همه توانایی هایش، موجودی بسیار ضعیف و آسیب پذیر است. ویروس کرونا، ضعف انسان را نمادین کرد و میزان هوشیاری انسان برای اصلاح رفتار و رعایت انصاف نسبت به خود و دیگری همچنان سؤال برانگیز است.

از همه شما به عنوان یک برادر و به عنوان یک دوست تقاضا می کنم، همدلی و همکاری کنیم تا شاهد جهانی خالی از ظلم، زورگویی، تحریم و سلطه باشیم و البته همه ما آمدن منجی بزرگ بشریت را که درود خدا بر او باد چشم انتظاریم و به آینده صالحانه جهان امیدواریم که خدای متعال فرمود: ان الارض یرثها عبادی الصالحون (انبیاء-۱۰۵).

همچنین بخوانید:  بلومبرگ: آمریکا بدون متحدانش نمی‌تواند ایران را به چالش بکشد

کمیته مشترکی از رهبران ادیان بزرگ الهی و همچنین رؤسای پویش های اجتماعی بزرگ جهان، در خصوص یافتن راه حل مناسب برای کمک به مردم مظلوم جهان در این شرایط حاد کرونایی تدبیر شود

در پایان پیشنهاد می شود کمیته مشترکی از رهبران ادیان بزرگ الهی و همچنین روسای پویش های اجتماعی بزرگ جهان، در خصوص یافتن راه حل مناسب برای کمک به مردم مظلوم جهان در این شرایط حاد کرونایی تدبیر شود و با نگاهی اساسی راه حلی برای رفع سلطه از جهان، راه حل های عملی را دنبال کنید و بدانید که مردم جهان تشنه عدالت، سلامت و آزادگی همراه با با توجه به تعالیم الهی هستند.

 برخی از رهبران دینی و اجتماعی که نامه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ایشان ارسال شده است به شرح ذیل است:

​​جناب آقای پاپ فرانسیس، رهبر محترم کلیسای کاتولیک جهان

جناب آقای محمد المحرصاوی، رئیس محترم دانشگاه الازهر مصر

جناب آقای احمد محمد احمد الطیب شیخ محترم دانشگاه الازهر

رهبر محترم جنبش «ناتوری کارتا»

سرکار خانم جویس آجلونی، دبیرکل محترم کمیته آمریکایی خدمات دوستان

جناب آقای جان بابجاکا اسقف اعظم محترم اسلواکی

جناب آقای پیتر فالوپ کوکسیس، اسقف اعظم محترم کاتولیک یونان

جناب آقای گارد باخنر، روحانی محترم کاتولیک آلمانی و کلیسای جامع کلن

جناب آقای دکتر ویل برومر، رئیس محترم مؤسسه ابتکار برای مدیریت بحران از فنلاند

جناب آقای مسعود شجره، رئیس محترم کمیسیون حقوق بشر اسلامی​​​​​​

انتهای پیام/​​​​​​​​​​​​​​​​​​​