حسن عباسی، رئیس اندیشکده یقین امروز در همایش “جوان و جهان معنا” که به مناسبت روز جوان در دانشگاه آزاد همدان برگزار شد، اظهار داشت: در عالم معنا با دو مفهوم حق و باطل سر و کار داریم که حق از طرف خداوند و باطل از طرف انسان‌ها و خیر از طرف خداوند و شر از طرف ما است.

وی افزود: برای انسان این دو مفهوم معنا دارد که با کنار گذاشتن یکی از آن‌ها به توحید می‌رسیم و عمده انسان‌ها موحدند چون به خیر و شر اعتقاد دارند. عباسی بیان کرد: اگر انسان‌ها از وجه منفی به مثبت هجرت کردند به توحید می‌رسند درحالی‌که امروز این‌طور نیست و منطق فازی جایگزین شده زیرا علم امروزی، پدیده‌ها را صفر تا صد می‌داند. وی تصریح کرد: وجود جهان معنا برای انسان موجب می‌شود تا جوان‌هایی چون شهید حججی دل از زن و فرزند بریده و تن به شهادت دهند و این به دلیل معنایی است که زندگی برای او پیداکرده است.

رئیس اندیشکده یقین با اشاره به اینکه شاید برخی بگویند او نظامی بوده و برای کشتن و کشته شدن تربیت‌شده، تأکید کرد: اگر این سخن درست باشد، پس چرا سوپرکماندوهای آمریکایی زمانی که در آب‌های ایران دستگیر شدند، اشک ریخته و نتوانستند مانند شهید حججی با غرور و صلابت در برابر دشمن ایستادگی کنند؟ عباسی اعلام کرد: منطق فازی، پدیده‌ها را از صفر تا ۱۰۰ دسته‌بندی کرده و برخی را خاکستری می‌داند درحالی‌که برداشت توحیدی از جهان می‌گوید که همه پدیده‌ها یا در وادی حق بوده یا در وادی باطل و درجه افراد در هر دو وادی با یکدیگر تفاوت دارد.

وی گفت: برخی از افرادی که در وادی حق قرار دارند دچار اشتباه و خطاهایی نیز می‌شوند که باید آن را جبران کنند مانند آنچه در مورد حضرت آدم(ع) اتفاق افتاده و در اثر فراموشی از میوه ممنوعه خورد و به زمین هبوط کرد. عباسی با بیان اینکه بستر معنادار بودن جهان زمینه‌ساز مفهوم امید می‌شود، افزود: اگر امید داشته باشیم زندگی برای ما معنا پیدا می‌کند و منتظر ظهور منجی می‌شویم.

جمله “شاید این جمعه بیاید شاید” صحیح نیست

وی با بیان اینکه برخی جمله‌ها مانند “شاید این جمعه بیاید شاید” صحیح نیست، تصریح کرد: آمدنی در کار نیست، او در بین ماست و با ما زندگی می‌کند و ما منتظر ظهور و برخاستن او برای اقامه حق هستیم نه اینکه فردی از جای دیگری بیاید و ما را نجات دهد. این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان کرد: از بسترهای ظهور حضرت همین نظام جمهوری اسلامی است زیرا هیچ‌یک از پیامبران نتوانستند حکومتی را تشکیل دهند که ۴۰ سال بتواند در برابر مفسدان جهان بایستد و هیچ‌یک از ائمه(ع) نیز امکان تشکیل حکومت را نداشتند.

عباسی مطرح کرد: تنها وجود مبارک امیرالمؤمنین(ع) بود که ۴ سال با سختی‌های فراوان حکومت کرد و سپس به شهادت رسید و سایر امامان نیز به‌وسیله تیغ یا زهر به شهادت رسیدند تا اینکه غیبت کبری حضرت ولی‌عصر(عج) اتفاق افتاد. وی گفت: امروز نظام اسلامی از چنان قدرتی برخوردار است که ترامپ ناراحت است که چرا باوجوداینکه آمریکا از اینکه ۷ هزار میلیارد دلار برای ناامن کردن منطقه خرج کرده، اما بازهم کار در عراق و سوریه به دست ایران افتاده است!؟

فشاری که مردم ایران تحمل کردند از سختی‌های قوم بنی‌اسرائیل بیشتر است

رئیس اندیشکده یقین اعلام کرد: این در شرایطی است که آن‌ها از توان نظامی، سیاسی، مالی و موشکی بالایی برخوردارند، اما بازهم یک مجله آمریکا، کاریکاتوری از ترامپ درحالی‌که سردار سلیمانی در کنار رختخواب او حاضرشده و ترامپ از او ترسان است را ترسیم می‌کند؟ عباسی مطرح کرد: ناامیدی و فشارهای امروز ما در دوره هیچ پیامبر و امامی وجود نداشته و درست است که ما امکانات سایر کشورها را نداریم، اما زندگی مردم ما معنا دارد و ایران، تنها کشوری است که استثنا و برای نخستین بار در طول تاریخ، مردمش تجمیع ساخت و ساختار معنا را با هم دارند.

وی با بیان اینکه هیچ پیامبر و امام معصومی نبوده که مردمش همه سختی را تحمل کرده و پای حق بمانند، تصریح کرد: سختی و فشاری که مردم ما تحمل کرده‌اند از سختی‌هایی که قوم بنی‌اسرائیل در صحرای سینا تحمل کردند بیشتر بوده و مردم ما ۴۰ سال در برابر فشار، فساد، جنگ و تحریم مقاومت می‌کنند. عباسی گفت: پدران و مادران ما گرچه بسیاری از امکانات را نداشتند، اما از چیزی برخوردار بوده‌اند که امروز دغدغه سازمان ملل بوده و آن وجود عنصر حلال‌زادگی است.

معناداری زندگی، مفهوم “مهدویت” را پدید می‌آورد

این تحلیلگر سیاسی مطرح کرد: دغدغه معنا در نسل جوان ما جدی است هرچند درگیر مشکلات هستند، اما معنا گمشده‌ای است که در به در به دنبال آن بوده و همین موجب باورمندی مقام معظم رهبری به آن‌ها شده است. عباسی افزود: غرب می‌خواهد جوانان ما در اثر فشار جنسی به دلیل نبود امکان ازدواج و فشار فرهنگی دچار ولنگاری شده و نسلی بی‌هویت و ناپاک در ایران متولد شود، همان‌طور که امروز در غرب اتفاق افتاده و در دادگاه‌های خانواده برای تعیین هویت فرزند ناچار به گرفتن آزمایش دی.ان.ای هستند.

وی گفت: معناداری زندگی به ما امید می‌دهد و امید مفهوم “مهدویت” را پدید می‌آورد و همه ادیان توحیدی و غیرتوحیدی منتظر ظهور منجی هستند. عباسی با اشاره به برای ظهور باید ابتدا در خود تغییر ایجاد کنیم تا ظهور اتفاق بیفتد، تأکید کرد: بر اساس کلام وحی تا تغییر انفسی ایجاد نشود، ظهور اتفاق نمی‌افتد که نمونه آن، شکل‌گیری گروه‌های مقاومت در منطقه مانند حزب‌الله لبنان، حشدالشعبی عراق و انصار الله یمن است.

وی تصریح کرد: در پاسخ آن‌ها که حشدالشعبی را گروهی تروریستی می‌دانند باید گفت در جریان دو سال و نیم مذاکره هرچه ۶ کشور به ایران گفتند چون کاهش سانتریفیوژها و توقف فعالیت هسته‌ای و غیره انجام دادیم، اما سودی برای ما نداشت و اخیراً نیز ترامپ اعلام کرده که قصد برهم زدن برجام و اضافه کردن خواسته‌های جدید به آن را دارد.

اروپا با پادرمیانی مانع خروج آمریکا از برجام می‌شود

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با اشاره به خواسته‌های آمریکا در برجام‌های متعدد اعلام کرد: آن‌ها می‌خواهند که امتیازات و خواسته‌هایشان در برجام یک، نه برای ۱۰ سال که تا ابد باقی بماند و در برجام ۲ نیز حق داشتن موشک را از ما بگیرند درحالی‌که خود، موشک‌های فراوان دارند.

عباسی افزود: در برجام ۳ نیز می‌خواهد ایران از منطقه خارج‌شده و مانند عراق و سوریه شود و امنیتش به خطر افتد ودر برجام ۴ به دنبال مطرح کردن مسئله نقض حقوق بشر هستند. وی با اشاره به تعیین تکلیف برجام در ۲۲ اردیبهشت گفت: سناریوی نخست می‌گوید که ترامپ برجام را پاره کرده و از آن خارج می‌شود، سناریوی دوم می‌گوید که ایران همه یا بخشی از ۴ خواسته آن‌ها را می‌پذیرد، اما سناریوی سوم که احتمال وقوع آن بیشتر است بحث پادرمیانی اروپاست که در روزهای اخیر اتفاق افتاده است.

وی بیان کرد: اروپا به احتمال زیاد به دلیل منافع اقتصادی در ایران از ترامپ اجازه می‌گیرند که برای هریک از این موارد تحریم‌های جدیدی بر ضد ما وضع کنند، اما آمریکا از برجام خارج نشود. عباسی مطرح کرد: نتیجه ساختار معناداری نظام باطل مانند آمریکا و غرب این است که همه وعده‌های قبلی خود را فراموش کرده و امتیازات بیشتری می‌خواهند.

حضور ۷۰۰ هزار جوان در اعتکاف بی‌نظیر است

رئیس اندیشکده یقین در ادامه بحث اصلی خود که “جوان، جهان معنا” بود، گفت: جوان ما امروز فرصت معنا و تدبر و تفکر را سخت پیدا می‌کند هرچند در تاریخ عالم معنا بی‌نظیر است که ۷۰۰ هزار جوان با حضور در اعتکاف با خود خلوت کنند. عباسی بیان کرد: در نظام معناداری امروز، شرایط دشوار بوده و اضطراب یکی از مشخصه‌های آن است به‌طوری‌که کودکی، جوانی، میان‌سالی و پیری تعطیل‌شده و همه در حال دویدن هستند.

وی افزود: افراد بزرگ تاریخ مدتی از جامعه دور می‌شدند تا تعمق کنند، اما این فرصت برای نسل امروز وجود ندارد. عباسی با تبریک روز جوان نیز گفت: جوانی شما در دوره بسیار حساسی واقع‌شده و شاید امکانات بیشتری داشته باشید، اما بسیاری چیزهای دیگر از شما گرفته‌شده است. وی اعلام کرد: البته در مبحث مهدویت، زمینه امید برای ما وجود دارد یعنی او در بین ما هست تا تغییر انفسی مدام اتفاق بیفتد زیرا اگر هر پیامبری برای برطرف کردن یک مشکل و مصیبت از جامعه مبعوث می‌شد، وجود مبارک امام زمان(عج) در هنگام ظهور باید با همه این مشکلات و مفسده‌ها روبرو شود.

شکل‌گیری پیمان ناتوی اسلامی از ویژگی‌های عصر ظهور است

رئیس اندیشکده یقین تأکید کرد: اگر ۴ هزار سال پیش حضرت لوط(ع) برای مبارزه با هم‌جنس‌بازی مبعوث شد، امروز در ۲۴ کشور پیشرفته این کار تبدیل به قانون شده و اگر حضرت سلیمان(ع) ۲۹۵۰ سال پیش با گسترش ربا در قوم یهود مبارزه کرد، امروز وجود ربا از مسائل اصلی جامعه است که حضرت باید با آن روبرو شود.

عباسی تصریح کرد: البته اگر پیامبران در زمان خود، همراهان زیادی نداشتند از ویژگی‌های حضرت ولی‌عصر(عج) این است که از همراهان بسیار بسیار زیادی برخوردار است و نمونه آن شکل‌گیری پیمان ناتوی اسلامی برای کمک به سوریه است. وی گفت: افغانی‌ها در قالب نیروهای فاطمیون، پاکستانی‌ها در قالب زینبیون، عراقی‌ها در قالب حشدالشعبی و حیدریون، لبنانی‌ها در قالب حزب‌الله، یمن در قالب انصار الله و ۲ هزار و نیروهای ایران که از چهره‌های شاخص آن می‌توان به شهید همدانی و حججی اشاره کرد در سوریه حضور یافته و ۲ هزار و ۲۰۰ نفر شهید شدند.

عباسی بیان کرد: این حجم از نیروی پا به رکاب در دوره هیچ پیامبری وجود نداشته به‌طوری‌که چند صد هزار جوان ایرانی، داوطلب حضور در سوریه بودند که نوبت به آن‌ها نرسید و این به دلیل معناداری جهان برای آن‌ها است. وی با تبریک پیشاپیش به مناسبت فرارسیدن روز نیمه شعبان نیز افزود: امید به ظهور، واقعی بوده و واهی نیست زیرا بستر آن بر صدق است نه کذب و همین امید، محرک خوبی برای رخ دادن تحولات اجتماعی است.

لینک به منبع/