نتیجه ممانعت استانداری ایلام از برپایی موکب به بهانه تقویت اقتصاد استان؛گرفتاری زائران اربعین حسینی در باران و طوفانِ شهر مهران/ یک کشته و چهل مصدوم در طوفان شب گذشته؛ هیچ موکبی در شهرهای مهران و ایلام در اربعین امسال دایر نخواهد شد . تلاش داریم با حضور زائران در استان، فواید اقتصادی لازم را نیز برای بازاریان استان در پی داشته باشد. می توان با استفاده از ظرفیت های موجود در مسیر ایلام به مهران برای ایجاد موکب هایی در قالب مجتمع استفاده کرد تا بلکه در دراز مدت چشم اندازهای اقتصادی را در پی داشته باشد.

سال هاست «مهران» محل عبور و مرور عاشقان و زائران اباعبدالله (ع)است که همین رفت و آمد ها حال و هوای عجیبی به این شهر می بخشید.اما امسال شهر مهران دیگر حال و هوای سابق را ندارد. سکوت سراسر شهر را فرگرفته و بغض بر گلوی خادمان اربعین نشسته است. این سکوت معلول یک خبر عجیب است که از سوی معاونت سیاسی امنیتی استانداری ایلام منتشر شده است.

 

به دستور معاونت سیاسی امنیتی استانداری ایلام ، برپایی هر گونه موکب و ایستگاه صلواتی در شهرهای ایلام و مهران ممنوع است و با متخلفین برخورد قضایی خواهد شد!

 

 

ماجرا به شهریور ماه و گفت و گوی محمد نوذری ، معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام بر می گردد. او در گفت و گویی برپایی موکب را در شهر مهران به دلیل تامین فوائد اقتصادی بازاریان استان ایلام ممنوع اعلام کرد. نوذری گفت:

 

هیچ موکبی در شهرهای مهران و ایلام در اربعین امسال دایر نخواهد شد .  تلاش داریم با حضور زائران در استان، فواید اقتصادی لازم را نیز برای بازاریان استان در پی داشته باشد.  می توان با استفاده از ظرفیت های موجود در مسیر ایلام به مهران برای ایجاد موکب هایی در قالب مجتمع استفاده کرد تا بلکه در دراز مدت چشم اندازهای اقتصادی را در پی داشته باشد.

پس از این گفت و گو بود که نامه ای برای تعدادی از هیئت ها و حسینیه هایی که اقدام به برپایی موکب کرده بودند ارسال شد و تذکرات لازم برای جمع آوری موکب ها به آنها داده شد.

 

.

این استدلال که برپایی موکب برای اسکان و پذیرایی از زائرین ، باعث عدم نفع اقتصادی مردم منطقه خواهد شد چنان ضعیف است که باعث اعتراض کسبه و رستوران داران مهران نیز شد. به گفته این کسبه حضور زوار کربلای معلا در شهر علاوه بر برکات معنوی باعث رونق اقتصادی شهر نیز شده بود . علاوه بر این ها موکب داران نیز مایحتاج ضروی خود را از کسبه و مغازه دارن همین شهرها تهیه می کردند.
پس از نامه ها و برخوردهای نیروی انتظامی مهران با موکب داران ، جمعی از هیئت داران این شهر طی نامه ای به رهبر معظم انقلاب گلایه خود از مسئولین مربوطه را خدمت ایشان اعلام کردند.

هشت روز به اربعین حسینی مانده اما همچنان از مهران خبر می رسد ممانعت از برپایی موکب ها همچنان ادامه دارد . اما نکته عجیب ماجرا گفت وگوی معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان ایلام است.