انتشار برخی تصاویر و کلیپ‌های ویدئویی مربوط به جشن غربی موسوم به هالوین در ریاض پایتخت عربستان جنجال گسترده‌ای را در افکار عمومی این کشور ایجاد کرده است. در تصاویر و نوارهای ویدئویی منتشر شده از این مراسم مشخص است که تعداد زیادی از جوانان سعودی، لباس‌های عجیب و غریب بر تن کرده‌اند و در تقلیدی کامل از جشن‌های هالوین در غرب که عید مرتبط با مسیحیان است، مراسمی به همین صورت را بر پا کرده‌اند.

برگزاری این مراسم انتقادات و تهدیدهای گسترده را در جامعه عربستان ایجاد کرده است. برخی فعالان توئیتری خواستار فعالیت مجدد هیئت امر به معروف و نهی از منکر در عربستان شده اند، هیئتی که بنا به ادعای آنها عامل بازدارنده مهمی در برابر رفتارهای خارج از رویکردهای وهابی در عربستان است.

کاربران سعودی اقدامات تمسخرآمیز شرکت کنندگان در این مراسم را مورد انتقاد قرار داده و پاکسازی کشور از چنین رفتارهایی را یک ضرورت دینی و اجتماعی و ملی ارزیابی کردند. عمار عماره یکی از روزنامه‌نگاران سعودی نوشت برای اینکه چنین اخباری تکرار نشود، امیدوار است توضیح رسمی از سوی وزارت کشور در این خصوص ارائه شود.

پلیس منطقه ریاض اعلام کرده است که سازماندهی کنندگان این جشن را بازداشت کرده و آنها را تحویل مراجع مربوطه داده است. این اتفاق ساعاتی پس از آن انجام شد که تعدادی از ساکنان منطقه الثمامه شکایت خود را مبنی بر سر و صداهای زیاد در ساعات پایانی بعد از نیمه شب شنبه اعلام کردند.

پلیس اعلام کرد که شرکت در این مراسم در ازای دریافت مبالغ مالی و بدون دریافت مجوز رسمی صورت گرفته و برخی رفتارهای غیرقانونی در این مراسم باعث وحشت ساکنان منطقه شده است. تعدادی از شرکت کنندگان در این مراسم از ماسک‌ها و لباس‌های غربی و مواد محترقه برای ترساندن مردم استفاده کرده‌اند.

هالوین یک مراسم در میان مسیحیان است که حاضران در این مراسم لباس‌ها و ماسک های وحشتناک می‌پوشند و اقدام به رقص و پایکوبی و داد و فریاد می کنند. صدای بسیار زیاد موسیقی یکی از ملزومات این مراسم غربی است.

لینک به منبع/