«عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی لبنان اعلام کرد تعداد آوارگان سوری در لبنان را یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود تعداد آوارگانی که به کشور خود بازگشته‌اند حدود ۵۰ هزار نفر است. وی به خبرگزاری رسمی کویت «کونا»‌ گفت امنیت عمومی لبنان نقشی اساسی در موضوع آوارگان سوری در لبنان بر عهده گرفته زیرا سازمان رسمی مسئول در ورود افراد به کشور و خروج از آن است.

عباس ابراهیم افزود امنیت عمومی لبنان از زمان آغاز بحران سوریه به شکلی گسترده موضوع آوارگان سوری در لبنان را دنبال  و تنها طرفی است که این موضوع را با دستگاه‌های امنیتی سوریه هماهنگ می کند به همین دلیل «میشل عون» رئیس‌جمهور هم تصمیم گرفت امنیت عمومی لبنان تنها طرف هماهنگ‌کننده با طرف سوری در این مورد باشد. وی درباره طرح روسیه ویژه آوارگان سوری هم گفت: امنیت عمومی لبنان، شریکی اساسی در این طرح است و با طرف‌های مربوط در پرونده آوارگان در تماس است، هنوز زود است که درباره دامنه زمانی برای اجرای این طرح صحبت کرد زیرا نقشه کار با طرف روسی هنوز تکمیل نشده است.

ابراهیم ادامه داد: اکنون ۱۷ مرکز در مناطق مختلف لبنان برای پذیرش و ثبت‌نام آوارگان داوطلب بازگشت ایجاد کرده‌ایم و به این روند ادامه خواهیم داد خصوصا اینکه تعداد داوطلبان روز به روز در حال افزایش است. این مقام لبنانی درباره برخی گزارش‌ها مبنی بر میانجی‌گری امنیت عمومی لبنان برای ارتباط دستگاه‌های امنیتی اروپایی و جهانی با طرف سوری گفت: درست است، ما به درخواست برخی طرف‌های اروپایی، چند کانال ارتباطی میان آنها و مقامات سوری بازکرده‌ایم اما در حال حاضر در این باره نمی توانم بیشتر صحبت کنم.

وزارت دفاع روسیه در تیرماه امسال (۱۳۹۷) از ایجاد مراکزی ویژه اوارگان سوری خبر داد.  بر اساس گزارش «الجمهوریه»، طرح روسیه با عنوان «روسیه و بازگشت آوارگان سوری» و چگونگی «کمک به کشورهای میزبان آوارگان مانند ترکیه، لبنان و ادرن» از چهار صفحه تشکیل شده و مضمونش این است که مسکو پس از اعلام پیروزی بر تروریسم، نقشی مهم در این زمینه و در چارچوب روند سیاسی بازی کند تا مردم سوریه بتوانند به خاک خود بازگردند.

لینک به منبع/